Prognoza ceny złota na 2023, 2024 i kolejne lata Prognoza kursu złota w 2023 i 2024 r

Jeśli dla 2023 roku przyjęlibyśmy taką właśnie stopę zwrotu, sugerowałoby to cenę docelową na poziomie 1900 dolarów. Złoto odnotowało w tym roku rozczarowujące wyniki, osuwając się z wysokiego poziomu 2070 dolarów za uncję w marcu do zaledwie 1618 dolarów na początku listopada. Cena kruszcu w ostatni wtorek chwilowo sięgnęła Dodatek Borsa Italiana rośnie Euronext 2021 dochody handlowym o jedną trzecią najwyższych poziomów od czerwca i wynosiła 1836 dolarów za uncję. Niższy od oczekiwań odczyt wskaźnika inflacji w USA (7,1 proc. zamiast spodziewanego 7,3 proc.) wpłynął na osłabienie dolara i tym samym doprowadził do cenowego rajdu “żółtego metalu”. Według najnowszych „szokujących prognoz” Saxo Banku na 2023 r.

– Złoto jest ostatecznym arbitrażem wartości … Wyjątkowo pesymistyczną prognozę dla “królewskiego metalu” mają ekonomiści z TD Securities, którzy spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach cena uncji spadnie poniżej 1600 dolarów, a na trwałe odbicie trzeba będzie długo poczekać. Średnioterminowa perspektywa dla złota wygląda dość obiecująco. Wraz z prawdopodobną zmianą nastawienia Rezerwy Federalnej i perspektywą osłabiania się dolara amerykańskiego, złoto powinno zyskiwać. Środowisko podwyższonej inflacji, które będzie nam towarzyszyć w 2023 roku, dodatkowo skłoni inwestorów do lokowania kapitału w tym aktywie.

W 2022 roku banki centralne dokonały rekordowych zakupów złota – w III kwartale blisko 400 ton a w ciągu trzech kwartałów 673 tony, tj. O 62% więcej wobec analogicznego okresu poprzedniego roku. Podczas gdy kontrakty na główne indeksy spadały podczas wtorkowej sesji – metale szlachetne oraz “czarne złoto” czyli ropa naftowa odrabiały.

Złoto ma apetyt na więcej Pomimo ostrożnego tonu ryzyka, bezpieczny dolar amerykański nie odnosi korzyści, gdyż ponosi ciężar ostatniej wyprzedaży na parze USD/JPY. Japoński jen złapał dobrą falę i pociągnął USD/JPY o prawie 0,50% w dół, po informacji, że rząd ma zrewidować wspólne oświadczenie z BoJ dotyczące celu inflacyjnego tego ostatniego, co może sugerować zmianę ultra-luźnej polityki pieniężnej. Jednak rajd rentowności amerykańskich obligacji skarbowych może ograniczyć wzrost cen złota. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych cieszą się z jastrzębich uwag prezes Banku Rezerwy Federalnej w Cleveland, Loretty Mester.

Choć jeszcze na końcu października cena uncji kruszcu na rynku spot wynosiła 1633 dol., to listopad zapewnił zwyżkę o 8,2%, a grudzień o 3,1%. Rajd z ostatnich 2 miesięcy napędzany był oczekiwaniami, że amerykański bank centralny, Rezerwa Federalna, zwolni tempo podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku. Choć spodziewane są kolejne podwyżki na nadchodzących posiedzeniach Fed, to wizja… Cena złota w trakcie porannej części poniedziałkowej sesji utrzymuje się przy wielomiesięcznych szczytach wspierana przez osłabiającego się dolara i oczekiwania mniejszej podwyżki stopy procentowej przez Rezerwę Federalną na początku lutego.

Cena złota niżej niż przed Sylwestrem 2021. Czy zakończy rok na plusie?

W niedzielnym wywiadzie dla Bloomberg TV, Mester powiedziała, że widzi wzrost stóp w większym stopniu niż przewiduje większość decydentów. Patrząc w przyszłość, cena złota będzie nadal… Notowania złota mają za sobą wyjątkowo nerwowy tydzień. Liczne decyzje banków centralnych, dotyczące poziomu stóp procentowych, w poprzednim tygodniu przełożyły się na podwyższoną zmienność na rynkach walut, a co za tym idzie – także na rynku złota. Cena złota spadła w poprzednim tygodniu Po poprzednim tygodniu, inwestorzy mają dwa główne wnioski. Po pierwsze, najważniejsze banki centralne świata, w tym ECB i Fed, nie mają zamiaru szybko wycofywać się z jastrzębiej polityki, a wręcz przeciwnie – zapowiadają jej kontynuację w 2023 roku.

prognozy złota

2022 roku utrzyma się dotychczasowe tempo zakupów złota (jakie obserwowaliśmy w poprzednich kwartałach tego roku) przez globalne banki centralne, to w 2022 roku suma ta wynieść może nawet 840 mln uncji trojańskich. Oznaczałoby to osiągnięcie nowego 72-letniego rocznego rekordu. Na wieść o pozbyciu się kolejnego rywala (wcześniej e-Bay nie spełnił pokładanych w nim https://investdoors.info/ oczekiwań) akcje Allegro reagują szalonym optymizmem. Momentami spółka zyskiwała nawet powyżej 7%, wychodząc na dzisiejszego lidera w całym indeksie WIG20. Natomiast dynamika wzrostu cen w USA w dalszym ciągu wyhamowuje i to jej spowolnienie w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszyło. Polski gigant żegna się z Shopee Akcje Allegro zachwycają polskich inwestorów.

Po drugiej stronie oceanu kurs euro przedłużył swój rajd i porusza się powyżej 1,08 dol. W stosunku do dolara, ponieważ dane dotyczące inflacji w USA sugerowały szczyt presji cenowej. Tymczasem wstępne szacunki pokazały, że presja cenowa osłabła bardziej niż oczekiwano, a roczna stopa inflacji w strefie euro osiągnęła czteromiesięczne minimum.

Notowania złota rozpoczęły bieżący rok silnym wzrostowym akcentem. Cena tego kruszcu dzisiaj rano pnie się w górę o 1,5% i obecnie przekracza 1850 USD za uncję. W tym tygodniu inwestorzy na rynku złota wyczekują przede wszystkim środowej publikacji protokołu z posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Historycznie ceny złota były historycznie wrażliwe na realne stopy procentowe, zwłaszcza na rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, choć w ostatnich miesiącach nastąpiło pewne rozluźnienie tej relacji. Oczekujemy, że powróci ona wraz z rozwojem 2023 roku… Cena złota na rynku spot wzrasta w porannej części środowej sesji dzięki deprecjacji dolara i spadku rentowności obligacji skarbowych.

Silniejsze niż oczekiwano wyniki z USA, które wspierały decyzję Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych i utrzymaniu ich na wyższym poziomie przez dłuższy czas, wywoływały do tej pory wzrost kursu dolara. Jednak w piątek dolar osłabił się do 104,2, oscylując blisko najniższych poziomów od sześciu miesięcy, po tym jak dane pokazały,… Nowe inicjatywy światowych banków centralnych oraz rządów dotyczące wsparcia rynku oraz gospodarek zostały pomyślnie zrealizowane w 2021 roku, w efekcie czego cena złota spadała. Rozprzestrzenianie się koronawirusa, burzliwy wzrost inflacji, napięcie polityczne oraz konflikty destabilizują sytuację.

Złoto drożeje w wyniku zmian oczekiwań inwestorów. XAU/USD osiągnie 1900 USD w 2023 r.

Jeżeli dodamy do tego inflację, ryzyko recesji oraz przygnębiającą i nierozstrzygniętą sytuację w Ukrainie, możemy się spodziewać słabego I kwartału, po którym nastąpi poprawa. Surowce przystępując do ofensywy Ostrożna i defensywna – tak najlepiej można opisać akcję cenową w sektorze surowców na początku 2023 r. Rok ten – miejmy nadzieję – oznaczać będzie mniej dramatów i zmienności niż miało to miejsce w roku ubiegłym, w którym indeks ogólnego zwrotu z rynków towarowych Bloomberg w I kwartale mocno poszedł w górę aż o 38%, po czym… Pomimo dużego popytu na złoto ceny tego kruszcu raczej nie wzrosną ponad dwukrotnie w przyszłym roku, powiedział Kenny Polcari, starszy strateg rynkowy w Slatestone Wealth, w czwartkowym „Street Signs Asia” w CNBC. Złoto jest tym aktywem, które posiada większość banków centralnych na świecie. Według Światowej Rady Złota w trzecim kwartale 2022 roku wykupiły one 400 ton złota, prawie podwajając poprzedni rekord 241 ton z 2018 roku.

Analitycy banku uważają jednak, że trend powoli odwraca się na korzyść metalu szlachetnego. Analitycy dodali, że środowisko stóp procentowych prawdopodobnie pozostanie wspierające w 2024 roku, ponieważ Rezerwa Federalna zaczyna ciąć stopy procentowe, podczas gdy inflacja będzie spadała do docelowego zakresu. W związku z tym oczekuje się również trwałego spadku realnych rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych, który prawdopodobnie ustabilizuje się w drugiej połowie 2023 roku. – Uważamy, że inwestorzy zaczną się pozycjonować w drugiej połowie 2023 roku, przed rosnącym ryzykiem recesji. Cena złota wzrosła w trakcie ostatniej sesji 2022 roku o 0,5% do 1823,8 dol. Tym samym, kruszec zakończył zeszły rok na podobnym poziomie co przez 12 miesiącami.

prognozy złota

Jest to scenariusz zoptymalizowany, nie zakładający galopującej inflacji. Przy nagłym wzroście inflacji ceny złota mogą pójść w górę jeszcze bardziej. Najbardziej optymistyczne prognozy mówią o 8000 dolarów amerykańskich za uncję. Oznacza to, że w ciągu dekady wzrost cen złota przekroczyłby 200%. Czytasz właśnie kolejny newsletter z nowej serii „Okazje tygodnia na rynkach”, w którym co poniedziałek będziemy zwracać uwagę na ciekawe sytuacje techniczne na najpopularniejszych instrumentach.

Kurs złota – prognozy

A zatem są podstawy, aby zakładać, że prognozy ekspertów się spełnią, wartość metalu szlachetnego wzrośnie do $2100 za uncję trojańską w ciągu 2022 roku, to znaczy podniesie się o 15% w porównaniu z bieżącym kursem. Niepewność dominuje na rynkach finansowych, ponieważ polityka pieniężna banków centralnych, walczących z inflacją poprzez radykalne podwyżki stóp procentowych popycha https://forexgenerator.net/ globalną gospodarkę w kierunku recesji. W efekcie rok 2023 przyniesie spowolnienie w gospodarce światowej a ryzyko na rynkach finansowych będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Prawdopodobnie w obliczu widma recesji dojdzie do spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych a w niektórych krajach nawet ich obniżek, co uczyni inwestycje w złoto bardziej atrakcyjnymi.

  • Nawet Warren Buffett zmienił swoje zdanie na temat złota.
  • Średnio obstawiali oni USD za uncję (najwięcej USD).
  • Co więcej w takich momentach inflacja zwykle znajduje się na wysokim poziomie.
  • Rosną również inwestycje w fizyczne srebro – w 2022 roku zakupy sztabek i monet srebrnych będą o 18% wyższe niż w poprzednim roku – przewidują analitycy Metal Focus.
  • Kontekst rynków wschodzących Tak silny ruch wzrostowy amerykańskiej waluty to zwyczajowo idealny przepis na kłopoty…
  • Zdaniem ekspertów Bank of America rosnąca inflacja, wciąż obecne ryzyko pandemii i konflikty geopolityczne sprzyjają inwestycjom w złoto.

Cena złota nadal bowiem pozostaje ściśle powiązana z wartością amerykańskiego dolara, a waluta ta wcale nie musiała powiedzieć jeszcze ostatniego słowa. Na razie Fed pozostaje jastrzębi, co sprawia, że w kolejnych tygodniach dolar ma szansę powrócić do umocnienia. Niemniej, cały 2023 rok prawdopodobnie będzie dla dolara gorszy, a notowaniom złota stworzy szansę na dalsze zwyżki. Pivot Fed wydaje się być kwestią czasu i mimo obecnego jastrzębiego nastawienia tej instytucji, w przyszłym roku pojawią się uzasadnione pytania o łagodzenie polityki monetarnej,… Wczoraj notowania złota kontynuowały dynamiczne zwyżki z wcześniejszych dni.

Cena złota może wzrosnąć nawet do 3000 USD/oz. Powodami miałyby być szalejąca inflacja i napięta sytuacja geopolityczna na świecie. W tym roku silny wzrost inflacji nie wspierał wzrostu cen żółtego metalu, ponieważ inwestorzy założyli, że wysoka inflacja jest tymczasowa i nie jest „lepka”. Saxo Bank wierzy w zmianę narracji w kolejnym roku i utrzymanie się inflacji na wysokim poziomie. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że na początku przyszłego tygodnia wyda dekret w odpowiedzi na wprowadzony limit cen.

Cena po osiągnięciu 1928 $/oz zaczęła spadać i pojawiły się sygnały korekty ostatnich intensywnych wzrostów. Takim sygnałem jest dla mnie formacja objęcia bessy jaką widzimy na wykresie H4. Złoto H4 – objęcie bessy Ze względu na Dzień M. Lutera Kinga w USA jest święto i giełdy nie pracują, dlatego znaczniejszych ruchów możemy dopiero oczekiwać w czasie sesji azjatyckiej. Złoto M30 – trójkąt symetryczny Na wykresie M30 możemy wyrysować symetryczny trójkąt. Jest to formacja bilateralna, czyli wybicie może pojawić się z równym prawdopodobieństwem tak w górę jak i w dół. Jeśli jednak to wybicie nastąpi, cena przez jakiś czas będzie podążać zgodnie w tym kierunku.

Bitcoin osiągnie 50 tys. i 100 tys. USD kolejno w 2023 i 2024 r., prognozuje Peter Brandt

W dobie superdrogich kredytów mało kogo stać na duży metraż. Tymczasem rząd po raz kolejny zapowiada prace nad opodatkowaniem hurtowych zakupów lokali. Eksperci wierzą, że notowania królewskiego kruszcu nie powiedziały ostatniego słowa, a wspierać go ma otoczenie gospodarcze. Od samego początku nowe regulacje budziły wątpliwości z uwagi na niejasny zakres ich zastosowania. Ustawodawca wprowadził szereg nowych pojęć, które do tej pory nie były znane (np. promotor, korzystający, wspomagający, kryterium głównej korzyści podatkowej).

Ceny miedzi i ropy naftowej czekają na ponowne otwarcie Chin. Komentarz Saxo Banku

Do końca 2022 roku złoto powinno spaść na cenie do poziomów sprzed pandemii, czyli do okolic USD za uncję w IV kwartale. Rentowność amerykańskich obligacji będzie rosła, 10-latek do 2% w połowie roku oraz do 2,25% do końca 2022. Dolar amerykański powinien się umocnić o około 1,6%, co także będzie oddziaływało negatywnie na cenę kruszcu”. Jeszcze w środę za uncję płacono około 1820 dolarów, gdyż rynki z nadzieją przyjęły decyzję Fed o podniesieniu stóp procentowych “tylko” o 50 punktów bazowych. Szybko okazało się jednak, że w przekazie ze strony szefostwa amerykańskiej polityki pieniężnej nie ma “gołębich” deklaracji. Wręcz przeciwnie, świat został poinformowany, że zakończenie procesu zacieśniania monetarnego zostało odłożone w czasie.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Standardowa 10-letnia rentowność obligacji w USA wzrosła do sześciotygodniowego maksimum na poziomie 3,85%, kontynuując trend wzrostowy, który rozpoczął się w połowie grudnia. Jastrzębie nastawienie Fedu, który oczekuje zacieśnienia polityki pieniężnej w celu powstrzymania inflacji, również zwiększyło popyt na kurs dolara. Fed podniósł stopy o 50 pb w grudniu i prognozuje wyższą stopę końcową na poziomie 5,1% w przyszłym roku. Notowania złota w bieżącym tygodniu pną się w górę, a cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1885 USD za uncję.

Analitycy napisali w nim, że podwyżka stóp o 50 pb przez amerykański bank centralny “przynosi niewielką ulgę” wobec negatywnych prognoz gospodarczych na rok 2023. Mowa o uldze, bowiem cztery poprzednie podwyżki miały… Pomimo wyraźnego umocnienia dolara amerykańskiego, złoto rosło w trakcie wtorkowej sesji i kontynuuje aprecjację również w środę, gdy dolar oddaje sporą część wczorajszych zysków. W efekcie, złoty kruszec jest najdroższy od prawie siedmiu miesięcy i pokonuje poziom 1850 dolarów. Złoto rośnie drugi dzień z rzędu, we wtorek opierając się wyraźnemu umocnieniu dolara amerykańskiego Sprawdź w jakim kierunku zmierzać może obecnie żółty metal Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Kurs dolara w górę i w dół Dolar amerykański odnotował szerokie odreagowanie w pierwszym pełnym dniu handlu w 2023 roku.